Piotr Kutiak
tel. 663 740 066
e-mail: piotrkutiak@wp.pl
Więcej...

Szlak Nadsańskich Umocnień - Linia Mołotowa

Trasa X: Szlak Nadsańskich Umocnień - Linia Mołotowa

Szlak wprowadza nas w arkana rzemiosła wojennego II wojny światowej. Zwiedzamy schrony bojowe umiejscowione wzdłuż Sanu który w w latach 1939 - 1941 był rzeką graniczną pomiędzy III Rzeszą Niemiecką a Związkiem Radzieckim. Umocnienia sowieckie zwane Linią Mołotowa są największym kompleksem umocnień granicznych w Polsce. Sięgają od łuku Karpat aż po Morze Bałtyckie. Szlak Nadsańskich Umocnień oznaczony jest kolorem czarnym z tabliczkami przedstawiającymi schron i stojącą przed nim haubicę.


Przebieg trasy:
Bóbrka (0 km), Myczkowce (4 km) - Zwierzyń (8 km)

  • na trasie od Bóbrki do Zwierzynia podziwiamy umocnienia polowe 173 Dywizji Strzeleckiej: żelbetonowe i kamienno-betonowe, od ognie czołowego i bocznego, dla działa ppanc. 45 mm lub ckm.

Glinne (13 km) - Lesko (17 km)

  • W okolicach Leska zwanego Punktem Oporu „Lesko” zachowało się 13 schronów żelbetonowych, mających dysponować 5 armatami, ppanc. kal. 45 mm i 28 ciężkimi karabi-nami maszynowymi.

Łukawica (22 km) - Załuż (29 km)

  • Podążając w kierunku Załuża docieramy do miejsca, które miało za zadanie chronić przejście przez Góry Słonne w kierunku Przemyśla oraz mostu kolejowego na Sanie. Na terenie Punktu Oporu „Załuż” zachowało się 14 schronów, wyposażonych w 4 działa kal. 76,2 mm, 5 armat ppanc. kal. 45 mm i 25 ciężkich karabinów maszynowych.

Bykowce (34 km) - Sanok (39 km)

  • Punkt Oporu „Olchowce” to rozlokowane u podnóży Gór Słonnych 15 obiektów, tworzących dwie linie obrony. Na wyposażeniu schronów znajdowały się 2 działa kal. 7,62 mm, 5 armat ppanc., kal45 mm i 27 ciężkich karabinów maszynowych. Na tym terenie wykorzystano także czołgi starych typów, które wycofane z eksploatacji, lokalizowane były w specjalnych wyko-pach, służyły jako punkty artylerii lub jako gniazda karabinów maszynowych.

Mrzygłód (54 km), Dobra Szlachecka (58 km), Ulucz (65 km), Jabłonica Ruska (72 km), Siedliska (81 km), Dynów (90 km), Bachórz (96 km), Dubiecko (110 km), Krzywcza (122 km), Bachów (130 km), Krasiczyn (140 km)

  • Na trasie do Tyrawy Solnej i Mrzygłodu do Bachowa znajdowały się umocnienia polowe 72 Górskiej Dywizji Strzeleckiej: żelbetonowe i kamienno-betonowe, od ognia bocznego i czo-łowego, dla działa ppanc. 45 mm lub ckm.

Poruszając się Szlakiem Nadsańskich Umocnień LINIA MOŁOTOWA mamy możliwość odwiedzenia Rejonu Granicznego „Galicja” wybudowanego przez Niemców. Schrony spotykamy we wsi Huzele, Weremień, w dzielnicy Zagórza- Zasławiu oraz pod dziedzińcem sanockiego zamku.