Piotr Kutiak
tel. 663 740 066
e-mail: piotrkutiak@wp.pl
Więcej...

Szata roślinna Bieszczadów

"Ludzie nie mogą żyć bez roślin. Kolejne koncepcje, które przekonują nas, że potrafimy zbudować sztuczny świat i porzucić Naturę, nie wytrzymują próby czasu. Rośliny przeciwnie – trzymają się doskonale i przynoszą nam stale nowe inspiracje i tradycyjne oparcie, niestrudzenie kształtując wraz z nami wspólny świat. Kiedy na chwilę przebijemy się przez aroganckie i nachalne kampanie promocyjne nowych produktów, nowych polityków i antropocentrycznych ideologii, zobaczymy, że nasze relacje z roślinami nigdy nie były tak mocne, jak obecnie. Istnieje jakaś odwieczna, niezwykle złożona i ciągle odnawiana więź pomiędzy roślinami a ludźmi, wykraczająca daleko poza proste zależności bytowe i warto zdawać sobie sprawę z jej istnienia".

Marek Styczyński-"Zielnik podróżny"

 

Szata Roślinna Bieszczadów charakteryzuje się dużą róznorodnością. Spotykamy tu w podziale piętrowym krainę dolin, piętro pogórza, regiel dolny i piętro ealpejskie połoniny. Te ostatnie są wyjątkowe w skali naszego kraju, stanowią element Karpat Wschodnich z unikatową alpejską florą z udziałem gatunków endemicznych. W Bieszczdach spotykamy cenne w skali Europy lasy łęgowe i grądy dzie odnajdziemy setki równych gatunków, buczyny, lasy mieszane i jodłowe bory z unikatowym runem. Warto zatem przemierzać górskie szlaki i ściezki dydaktyczne w rezerwatach.

brzozamodrzewdąbwiązbuksosnarobiniagłógjęzycznik zwyczajnyskrzyp olbrzymiskrzyp zimowybez hebydciskłokoczka południowaolsza kosaróża alpejskabarwinekcebulica dwulistnaciemiężyca zielonaczosnek niedźwiedziczworolist pospolitydziewięćsił bezłodygowyfiołek alpejskigoryczka krzyżowagoryczka trojeściowagoździk skupionygwiazdnica leśnajastrzębiec pomarańczowyknieć błotnakokoryczka wielokwiatowakopytnik pospolitykosacieckrwawnica pospolitalenlepiężnik białylilia złotogłówlulecznica krańskamiesiącznica trwałaparzydło leśnepodkolan białyprosienicznik jednogłowkowyprzylaszczkasałatnica leśnasmotrawa okazałastorczykśledzenica skrętolistnatojad mołdawskitojad wiechowatywierzbówka kiprzycazawilec gajowyzimowit wiosennyzłoć wiosennabluszczlulecznica kraińska