Piotr Kutiak
tel. 663 740 066
e-mail: piotrkutiak@wp.pl
Więcej...

Szlaki tematyczne na obszarze uprawnień przewodnika beskidzkiego

Województwo Podkaroackiej jest miejscem szczególnym, gdzie znajdziemy wiele ciekawych szlakó tematycznych ukazujących walory historyczne, kulturowe połaczone z otaczającym krajobrazem i przyrodą.

SZLAK NAFTOWY

 • Jasło - Krosno - Sanok - Ustrzyki Dolne - Sambor - Borysław - Drohobycz - Lwów. Szlak architektury drewnianej" ma 9 tras w całym województwie podkarpackim. Na opisywanym terenie znajdują się trasy II (Sanok-Ulucz-Sanok, 80 km) oraz IIa (Dynów - Bircza, 59 km) III (Ustrzyki Dolne - Lesko, 118 km).

SZLAK NADSAŃSKICH UMOCNIEŃ

 • Szlak o długości 150 km. Rozpoczyna się w Zwierzyniu i ciągnie się orograficznie lewym brzegiem Sanu, który w 1939-1941 stanowił granicę pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Radzieckim. Na trasie znajduje się ok. 120 obiektów ukazujących nam tajemnice wojennego rzemiosła z okresu II Wojny Światowej. 

Szlak Nadsańskich Umocnień zwany Linią Mołotowa  wprowadza nas w arkana rzemiosła wojennego z czasów II Wojny Światowej. Zwiedzamy schrony bojowe umiejscowione wzdłuż Sanu, który w w latach 1939 - 1941 był rzeką graniczną pomiędzy III Rzeszą Niemiecką a Związkiem Radzieckim.  Linia Mołotowa jest największym kompleksem umocnień granicznych w Polsce. Rozpoczyna się od łuku Karpat i kończy nad Morzem Bałtyckim.

Szlak oznaczony jest kolorem czarnym z tabliczkami przedstawiającymi schron i stojące przed nim działo. Piktogramy umiesczone są na znakach drogowych. Na osobnych słupach umieszczone są żółto-białe tablicznki z współrzędnymi geograficznymi ułatwiającymi loklalizację obiektu dla użytkowniów urządzeń GPS.

Przebieg trasy:

 • Bóbrka (0 km)
 • Myczkowce (4 km)
 • Zwierzyń (8 km) Na trasie od Bóbrki do Zwierzynia podziwiamy umocnienia polowe 173 Dywizji Strzeleckiej: żelbetonowe i kamienno-betonowe, od ognie czołowego i bocznego, dla działa ppanc. 45 mm lub ckm.
 • Glinne (13 km)
 • Lesko (17 km) W okolicach Leska zwanego Punktem Oporu „Lesko” zachowało się 13 schronów żelbetonowych, mających dysponować 5 armatami, ppanc. kal. 45 mm i 28 ciężkimi karabinami maszynowymi.
 • Łukawica (22 km)
 • Załuż (29 km) Podążając w kierunku Załuża docieramy do miejsca, które miało za zadanie chronić przejście przez Góry Słonne w kierunku Przemyśla oraz mostu kolejowego na Sanie. Na terenie Punktu Oporu „Załuż” zachowało się 14 schronów, wyposażonych w 4 działa kal. 76,2 mm, 5 armat ppanc. kal. 45 mm i 25 ciężkich karabinów maszynowych.
 • Bykowce (34 km)
 • Sanok(39 km) Punkt Oporu „Olchowce” to rozlokowane u podnóży Gór Słonnych 15 obiektów, tworzących dwie linie obrony. Na wyposażeniu schronów znajdowały się 2 działa kal. 7,62 mm, 5 armat ppanc., kal45 mm i 27 ciężkich karabinów maszynowych. Na tym terenie wykorzystano także czołgi starych typów, które wycofane z eksploatacji, lokalizowane były w specjalnych wykopach, służyły jako punkty artylerii lub jako gniazda karabinów maszynowych.
 • Mrzygłód (54 km)
 • Dobra Szlachecka (58 km)
 • Ulucz (65 km)
 • Jabłonica Ruska (72 km)
 • Siedliska (81 km)
 • Dynów ( 90 km)
 • Bachórz (96 km)
 • Dubiecko (110 km)
 • Krzywcza (122 km)
 • Bachów (130 km)
 • Krasiczyn (140 km)

Na trasie do Tyrawy Solnej i Mrzygłodu do Bachowa znajdowały się umocnienia polowe 72 Górskiej Dywizji Strzeleckiej: żelbetonowe i kamienno-betonowe, od ognia bocznego i czołowego, dla działa ppanc. 45 mm lub ckm.

Poruszając się Szlakiem Nadsańskich Umocnień LINIA MOŁOTOWA mamy możliwość odwiedzenia Rejonu Granicznego „Galicja” wybudowanego przez Niemców. Schrony spotykamy we wsi Huzele, Weremień, w dzielnicy Zagórza- Zasławiu oraz pod dziedzińcem sanockiego zamku.


SZLAK DOBREGO WOJAKA SZWEJKA

Długość odcinka pieszego na terenie Polski waha się w granicach 200 km, natomiast trasa rowerowa licząc od przejścia granicznego ze Słowacją Palota- Radoszyce do przejścia granicznego z Ukrainą w Krościenku liczy około 180 km wraz ze szlakiem łącznikowym z Przemyślem i Medyką (kolejne przjećie graniczne z Ukrainą. Przebieg szlaku pieszego: Radoszyce – Stary Łupków – Zdubeńsko (nieistniejąca wieś) – Smolnik – Mików – Duszatyn - Prełuki – Komańcza - Komańcza Letnisko– Góra Kamień 718 m –Rzepedka 708 m– Szczawne – Kulaszne -Góra Dział – Morochów – Czekajka 466 – Góra Stróżowskie Łazy – Sanok – Góra Orli Kamień – Góra Słonny Wierch – Tyrawa Wołoska – Zawadka – Góra Chwaniów – Liskowate – Krościenko. Szlak rowerowy przebiega praktycznie w całości domniemaną trasą przejazdu i przemarszu 11 KOMPANI MARSZBATALIONU N 99 PP" Z CZESKICH BUDZIEJOWIC. Trasa szlaku: przejście graniczne Radoszyce – Palota – Łupków – Komańcza – Szczawne – Zagórz – Sanok – Tyrawa Wołoska – Liskowate – Krościenko – przejście graniczne Krościenko. Skrót do Przemyśla przez Arłamów i dalej z Przemyśla do Lwowa.

 


SZLAK ARCHITEKTURY SAKRALNEJ

 

Szlak ukazuje piękno drewnianej architektury drewnianej zaklęte w drewnianych konstrukcjach. Podróżując drogami na terenie Małopolski i Podlarpacia odwiedzamy zabytki świeckie i skakralne.

 


Szlak Architektury ART DECO
Szlak Chasydzki


 

SZLAK IKON "DOLINA SANU"

 


 

SZLAK IKON "DOLINA OSŁAWY"

 


Szlak Gniazd Rodowych Lubomirskich
Szlak „Śladami Aleksandra Fredry”
Szlak „Śladami Dzielnego Wojaka Szwejka”
Szlak Dziedzictwa Kulturowego Miasta Krosna
Szlak Garncarski
Polsko-Słowacki Szlak Świątyń Karpackich Stropkov-Krosno
Szlak Naftowy (Jasło-Lwów)
Forteczna trasa Rowerowa
Szlak wodny „Błękitny San”
Szlak Tradycyjnego Rzemiosła Podkarpacia

 

Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej