Piotr Kutiak
tel. 663 740 066
e-mail: piotrkutiak@wp.pl
Więcej...

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Aby zobaczyć utracone walory kulturowe Bieszczadów, Beskidu Niskiego i Pogórza Karpackiego należy udać się do Sanoka. W wielu przewodnikach Sanok nazywany jest bramą w Bieszczady, ponieważ od wieków był siedzibą władz zarówno za panowania ruskich bojarów, jak i polskich królów. Jego ponad 850-letnia historia jest lokalną syntezą losów narodu polskiego, ruskiego, a także żydowskiego i węgierskiego.

Przebiegające przez Sanok trasy kupieckie są dziś trasami ruchu turystycznego, którego nieodzownym elementem są dwa sanockie muzea: Muzeum Historyczne oraz Muzeum Budownictwa Ludowego zwane potocznie "skansenem". Obiekty te zgromadziły największą w kraju kolekcję ikon i są odwiedzanie przez ponad 200 tysięcy turystów w ciągu roku.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku jest parkiem tematycznym zlokalizowanym w północnej części miasta, zajmuje obszar 38 ha. Wykorzystano tu niewątpliwe walory krajobrazowe i naturalną formę ukształtowania terenu, aby wyeksponować ponad 120 obiektów drewnianych, charakterystycznych dla poszczególnych krain etnograficznych na obszarze południowo-wschodniej Polski.

Ciąg dalszy artykułu przeczytacie Państwo tutaj.

Chyża ze SkorodnegoChyża ze SkorodnegoChyża ze SkorodnegoCerkiew z GrąziowejDwór ze Święcanśw. Florian na Rynku GalicyjskimRynek GalicyjskiRynek Galicyjski - pierzeja zachodniaRynek GalicyjskiRynek GalicyjskiRynek GalicyjskiRynek GalicyjskiRynek GalicyjskiRynek GalicyjskiRynek GalicyjskiRynek GalicyjskiKościół z Bączala DolnegoJudaika  w sanockim Skansenie